About Us

Home> About Us> Board of Directors

Board of Directors

Executive Director

  • MS. SUN QING

    Ms. SUN Qing, aged 62, was appointed as an executive Director in April 2020. She joined the Group in August 2019 and is responsible for human resources and administrative management of the Group. She is also a director of certain subsidiaries of the Group. Ms. Sun graduated from Beijing Correspondence College of Finance and Commerce in 1988 majoring in industrial accounting. Ms. Sun also obtained the accountant qualification awarded by the Ministry of Finance of the PRC in 1994.

    Prior to joining the Group, Ms. Sun worked in Everbright Securities Company Limited (listed on both the main board of the Stock Exchange and the Shanghai Stock Exchange) for nearly 20 years, mainly responsible for the company’s finance, human resources and comprehensive back office management. She has over 20 years of working experience in the financial industry and has extensive experience in various management tasks such as finance, auditing and human resources.

    Ms. Sun was a non-executive director of IBO Technology Company Limited (listed on the main board of the Stock Exchange) from July 2020 to February 2021.

Non-executive Director

  • MR. HAN HANTING

    Mr. HAN Hanting, aged 38, was appointed as an executive Director and a member of the Nomination Committee in October 2017. He was re-designated as a non-executive Director and ceased to be a member of the Nomination Committee in September 2018. Mr. Han joined the Company in 2015 and was the chief operating officer of the Company from November 2016 to September 2018. Mr. Han was an investment manager of a wholly-owned subsidiary of the Group during the period from 2009 to 2013. Mr. Han obtained a bachelor’s degree from University of Warwick majoring in Mathematics, Operational Research, Statistics and Economics in 2006.

    Prior to joining the Group, Mr. Han had worked as a researcher in CCB International Securities Limited. During the period from May 2013 to May 2016, he was an executive director of Momentum Financial Holdings Limited (formerly known as Infinity Financial Group (Holdings) Limited, listed on the main board of the Stock Exchange). Mr. Han has more than 10 years of experience in investment banking industry and had successfully led merger and acquisition projects for a number of Hong Kong listed companies.

  • DR. NIE RIMING

    Dr. NIE Riming (“Dr. Nie”), aged 42, graduated from Zhejiang University in 2005 with a bachelor's degree in Engineering and further obtained a master’s degree in Business Administration from Fudan University in 2014 and a Ph.D. in Economics from Fudan University in 2021. Dr. Nie is currently the vice president and a researcher at the Shanghai Institute of Finance and Law. He was also a visiting senior research assistant of Hong Kong Baptist University (School of Business) in March 2013.

    Dr. Nie has over 15 years of experience in finance and economics. Since November 2018, Dr. Nie has served as a director of Purekind Fund Management Co., Ltd. From December 2015 to October 2016, Dr. Nie was a supervisor of Bestone Asset Management Corporation Limite.

  • Mr. Li Chunguang

    Mr. Li Chunguang, aged 38, graduated from Tsinghua University in 2009 with a bachelor's degree in Architecture and further obtained a master’s degree in Philosophy from Columbia University in the United States in 2012. Mr. Li has extensive experience in the fields of artificial intelligence, blockchain and digital technology. He is currently the president and chief scientist of the Renxue International Foundation, a researcher at the Tsinghua (Qingdao) Academy of Arts and Science Innovation Research, a member of the Academic and Technical Committee of the Metaverse and AI 30 Forum, and an academic chairperson of the Youth Branch of the Chinese Society for Futures Studies. From May 2018 to October 2020, Mr. Li served as the vice president and chief expert of the Forum 30 on Global AI and Blockchain. From October 2015 to September 2018, Mr. Li served as the president and chief expert of Beijing Holographic Think Tank Culture Technology Co., Ltd. From October 2015 to June 2018, Mr. Li served as the vice president and chief expert of Beijing Triple Community Technology Co., Ltd. From December 2013 to September 2015, Mr. Li served as the vice president of Beijing INFOBOX Technology Co., Ltd. From November 2012 to November 2013, he served as the director of the strategic planning department of Beijing 55world Information Technology Co., Ltd.

  • MR. HUA YANG

    Mr. HUA Yang, aged 47, was appointed as an executive Director, a member of each of the Nomination Committee and the Remuneration Committee in March 2023. He was appointed as the Chief Executive Officer of the Company in January 2023. He has extensive experience in assets management, equity investment, insurance, and business administration. He is a cofounder and a partner of Source Capital Management Co., Ltd.(合源資本管理有限公司), the first insurance-company-backed private equity investment fund approved by the China Insurance Regulatory Commission, from March 2015 to June 2022.

    Mr. Hua joined the Group in October 2017 as a non-executive Director and was redesignated as an executive Director and was the Chief Executive Officer of the Company between March 2018 to April 2020. Mr. Hua was a managing director of a subsidiary of the Group from April 2020 to 31 January 2023. Prior to joining the Group, Mr. Hua was the general manager of Sun Life Everbright Asset Management Co., Ltd. from March 2012 to March 2015. During the period from 1997 to 2012, he had held various senior positions with insurance and securities companies and had completed various initial public offering projects and share placing projects, as well as corporate bonds issuance for a number of companies, etc. Mr. Hua graduated with a bachelor’s degree in economics and management from Beijing Forestry University in 1997. He also obtained an executive master of business administration degree (EMBA) from Cheung Kong Graduate School of Business in 2005.

Independent Non-executive Director

  • MR. CHAN KIN SANG

    Mr. CHAN Kin Sang, aged 71, was appointed as an independent non-executive Director and a member of the audit committee of the Company (the “Audit Committee”) in July 2014. He was further appointed as a member of each of the Nomination Committee and the Remuneration Committee in December 2022. Mr. Chan is currently a partner of Kwan & Chow, Solicitors (a law firm which provides various services including corporate matters and litigations). Mr. Chan obtained a bachelor’s degree in Laws from the University of Hong Kong in 1979 and a postgraduate certificate in Laws from the University of Hong Kong in 1980. He has been a practising solicitor in Hong Kong since April 1982 and has been admitted as a Notary Public since April 1997 and a China-appointed Attesting Officer since January 2000. Mr. Chan has also been a Fellow of The Hong Kong Institute of Directors since August 2004.

    Mr. Chan is currently a non-executive director of Sino Harbour Holdings Group Limited (listed on the main board of the Stock Exchange). He is also an independent non-executive director of Huakang Biomedical Holdings Company Limited (listed on the GEM of the Stock Exchange) and Pak Tak International Limited (listed on the main board of the Stock Exchange).

    Mr. Chan has served as a senior partner of Messrs. Peter K.S. Chan & Co., Solicitors and Notaries. Over the past three years, Mr. Chan was the chairman of the Appeal Tribunal (Buildings Ordinance Cap.123) from February 2007 to November 2021. He was a director of Guanghe Landscape Culture Communication Co., Ltd., Shanxi (listed on the Shanghai Stock Exchange) from June 2016 to October 2020 and was a nonexecutive director of Pan Hong Holdings Group Limited (listed on the Singapore Exchange) from August 2006 to March 2020. He was also an independent non-executive director of Luxking Group Holdings Limited (listed on the Singapore Exchange) from June 2005 to October 2019.

  • MR. CHIU KUNG CHIK

    Mr. CHIU Kung Chik, aged 38, was appointed as an independent non-executive Director in March 2017. He was re-designated from a member of the Audit Committee to the chairman of the Audit Committee in March 2020. He is also the chairman of the Remuneration Committee and a member of the Nomination Committee. Mr. Chiu graduated from the University of Chicago with a bachelor’s degree in Economics. He has extensive experience and knowledge in investment banking, capital financing, corporate restructuring, merger and acquisition, complex transaction structuring, etc. Mr. Chiu currently serves as an independent non-executive director of Shandong Hi-Speed New Energy Group Limited (formerly known as Beijing Enterprises Clean Energy Group Limited, listed on the main board of the Stock Exchange). He is also a non-executive director of Link Holdings Limited (listed on the GEM of the Stock Exchange).

    From 2008 to 2015, Mr. Chiu worked with UBS AG in the investment banking department in its Hong Kong office, primarily focusing on advising large scale corporate clients on their capital market activities. During the aforesaid period, he had completed a number of high-profile capital market transactions, merger and acquisition transactions as well as debt financing transactions.

  • MR. LI GAOFENG

    Mr. LI Gaofeng, aged 49, was appointed as an independent nonexecutive Director and a member of each of the Audit Committee, the Nomination Committee and the Remuneration Committee in October 2017. Mr. Li graduated from Henan Institute of Finance and Economics with a bachelor’s degree in Economics majoring in Investment Management in 1995. He further obtained a master’s degree in Economics majoring in International Finance from Tianjin University of Finance and Economics in 1998. Mr. Li is a nonpracticing member of the Chinese Institute of Certified Public Accountants.

    Mr. Li has worked in the insurance and securities sectors for many years and has rich experience in finance, investment and investor relations. He worked for Sun Life Everbright Life Insurance Co., Ltd. for several years and served as the deputy general manager, chief financial officer and chief investment officer. He also held senior management positions with the financial institutes such as securities companies and mutual funds in the PRC.

  • MS. LUI MEI KA

    Ms. LUI Mei Ka,aged 38, graduated from The Chinese University of Hong Kong with a degree in bachelor of business administration in 2006 and is currently a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants.

    Since 27 September 2018, Ms. Lui has been the chief financial officer and a joint company secretary of Feiyu Technology International Company Limited (stock code: 1022), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange. Since 21 April 2017, Ms. Lui has also been an independent non-executive director of China Tangshang Holdings Limited (stock code: 674), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange.

    Ms. Lui has over 16 years of experience in financial management and corporate finance. From October 2016 to July 2018, she was the chief financial officer and company secretary of GR Properties Limited (stock code: 108), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange and which is engaged in property development and investment. From March 2014 to May 2016, she was the company secretary and financial controller of LT Commercial Real Estate Limited, a company previously listed on the Main Board of the Stock Exchange under the stock code 112, which was engaged in property development and investment. Prior to that, Ms. Lui had about seven years of experience in auditing and accounting at Deloitte Touche Tohmatsu from September 2006 to August 2013